Vreme Naročite se
Marmelada iz bezgovih jagod
V poznem avgustu lahko iz zrelih bezgovih jagod pripravimo okusne marmelade, likerje, sirupe, želeje, sokove in omake. Uporabne so tudi za pripravo tort in biskvitov pa tudi kot dodatek k jogurtu in sladoledu.
Skuhajmo si
Sladice

Sreda, 30. August 2023 ob 09:15

Odpri galerijo

Can Stock Photo

Za bezgovo marmelado potrebujemo dobro zrele, svetleče se črne bezgove jagode, ki jih lahko naberemo na gozdni jasi ali z domačega bezgovega grma, ki je spomladi cvetel in čudovito dišal, zdaj pa ga krasijo grozdi temnih jagod.

Sestavine: 500 g bezgovih jagod, 350 g sladkorja, 1/2 jabolka, lupinica in sok 1 biolimone

Bezgove jagode potrgamo z vejic, jih dobro speremo pod tekočo vodo in pustimo, da se namakajo v vodi vsaj čez noč. Naslednje jutro jagode pustimo, da se dobro odcedijo. Medtem operemo limono, skrtačimo lupino, da odstranimo ostanke prahu iz por, in jo nato osušimo s čisto krpo. Z lupilnikom krompirja odstranimo lupino brez belega dela. Limono prerežemo na pol in jo ožamemo.
Bezgove jagode stresemo v lonec in jih na zmernem ognju kuhamo 10 minut, nato dodamo vse ostale sestavine: sladkor, jabolko, limonovo lupinico in sok. Vse skupaj premešamo z leseno kuhalnico in pustimo, da se kuha še pol ure. Občasno premešamo in preverimo, ali se sadje morda ni oprijelo dna lonca. Potem na krožniku, ki smo ga za nekaj časa spravili v zamrzovalnik, preskusimo, ali je marmelada dovolj gosta: če se takoj zgosti, jo odstavimo z ognja, sicer nadaljujemo s kuhanjem.
Ko je kuhana, ugasimo ogenj in po nekaj minutah vrelo marmelado prelijemo v sterilizirane kozarčke in jih takoj zapremo. Obrnemo jih na glavo in pustimo, da se ohladijo. Na vsak kozarec nalepimo nalepko z imenom in datumom priprave ter jih hranimo v shrambi ali temnem prostoru.

Bezgovih jagod nikoli ne uživamo surovih, saj vsebujejo strupeno snov sambucin. Če se za kratek čas segreje na temperaturo nad 80 stopinj, se škodljiva snov razgradi in jagode lahko uporabimo brez težav.


Galerija slik

Zadnje objave

Fri, 29. Sep 2023 at 13:43

0 ogledov

Polnjeni pečeni krompir z jurčki
Sestavine: 800 g krompirja (4 večji neolupljeni krompirji), 150 g svežih ali zamrznjenih jurčkov, 50 g sesekljane čebule, 0,5 dl oljčnega olja, 1 jajce, sesekljan česen in peteršilj, nariban ementalec, sol, poperOprane in osušene neolupljene krompirje prerežemo po dolžini, prerezano stran premažemo z oljčnim oljem in obrnjene navzgor pečemo na solni posteljici (grobo sol potresemo po dnu pekača, nanjo pa postavimo krompirje) v pekaču pri 170 stopinjah približno 20 minut. S prebadanjem z iglo ugotovimo, ali je krompir pečen. Pečenim krompirjem z žlico izdolbemo sredico.Očiščene sveže ali zamrznjene jurčke narežemo na lističe in jih na prepraženi sesekljani čebuli s sesekljanim česnom prepražimo, da prijetno zadišijo. Dodamo razžvrkljano jajce, premešamo, da ne zakrkne, primešamo pretlačene sredice krompirja in sesekljan peteršilj, začinimo s soljo in mletim poprom. Napolnimo izdolbene krompirje, potresemo z naribanim ementalcem in v pečici pri 200 stopinjah zapečemo. Ponudimo kot prilogo.

Fri, 29. Sep 2023 at 13:39

0 ogledov

Štruklji z meto
Sestavine (za 4 do 5 oseb): za testo: 500 g krompirja, 70 g zdroba, 200 g ostre moke, 40 g margarine, 2 jajci, solNaredimo testo. Krompir skuhamo neolupljen in ga olupimo, pretlačimo še toplega. Moko presejemo, vanjo naredimo jamico, dodamo pretlačen krompir, zdrob, jajci, margarino in sol. Počakamo, da se krompir nekoliko ohladi, nato testo pognetemo.za nadev: 100 g sveže mete, 40 g margarine, 1 dl kisle smetane, 100 g drobtin, sol, 3 jajcaMeto na papirju posušimo. Margarino vmešamo, dodamo 3 rumenjake in kislo smetano. Iz beljakov stepemo sneg in ga narahlo zamešamo v maso.Testo razvaljamo, ga premažemo s pripravljenim nadevom in potresemo s presejanimi drobtinami. Nato testo zvijemo v štrukelj in zavijemo v aluminijevo folijo, ki jo nekajkrat prebodemo zobotrebcem, da nam med kuhanjem štrukelj ne razpade. Kuhamo ga v slani vodi od 25 do 30 minut. Štruklje ponudimo k mesnim jedem.

Fri, 22. Sep 2023 at 15:42

1381 ogledov

Skutne rezine s slivami
Sestavine: za testo: 200 g moke, 1 kavna žlička pecilnega praška, 75 g sladkorja v prahu, 1 vrečka vaniljevega sladkorja, nastrgana limonova lupinica, 1 jajce, ščepec soli, 75 g masla; za nadev: 500 g skute, 100 g sladkorja, sok ½ pomaranče, 50 g pšeničnega zdroba, 2 jajci, 140 ml sladke smetane, nastrgana lupinica 1 pomaranče, vrečka vaniljevega sladkorja; in še: 100 g slivove marmelade, 200 g svežih slivNajprej se lotimo priprave testa. Maslo, kristalni in vaniljev sladkor dobro premešamo. Potem primešamo jajce, sol, limonovo lupinico in nazadnje še presejano moko s pecilnim praškom. Na hitro zgnetemo v gladko testo, ga zavijemo v prosojno folijo za živila, nato ga za uro spravimo v hladilnik.Potem testo razvaljamo na 3 mm debeline. Prestavimo ga v pekač velikosti približno 20 × 30 cm, obložen s papirjem za peko. Večkrat ga prebodemo z vilicami in pečemo 10 minut pri 180 stopinjah. Pečeno podlago nekoliko ohladimo. Iz ostanka testa naredimo trak in z njim obložimo rob pekača.Naredimo nadev. Skuti dodamo sladko smetano, polovico sladkorja, pšenični zdrob, limonov sok, pomarančno lupinico in rumenjaka ter dobro premešamo. Narahlo primešamo sneg iz beljakov in druge polovice sladkorja.Na pečeno podlago iz testa nadevamo skutni nadev, ga enakomerno poravnamo in pecivo pečemo od 35 do 40 minut v pečici, ogreti na 170 stopinj. Ko je pečeno, ga ohladimo na sobni temperaturi.Slivovo marmelado segrejemo ter z njo premažemo pečene in ohlajene rezine. Narežemo na poljubne kose in obložimo s krhlji svežih sliv.Veliko odličnih receptov za nedeljske sladice boste našli v knjigi na: https://zalozba.kmeckiglas.com/nedeljske-praznicne-sladice/

Fri, 22. Sep 2023 at 15:00

981 ogledov

Korenčkova torta
Sestavine: 375 g okusnih korenčkov, 195 g moke, 45 g krompirjevega škroba, 195 g kristalnega sladkorja, 120 ml sončničnega olja (ali 120 ml stopljenega masla), 3 jajca, naribana lupinica 1 biopomaranče, 1 vrečka pecilnega praška, 1 ščepec soli; in še: sladkor v prahu za posip ali sladkorna glazura, orehiNajprej korenčke operemo in jih ostrgamo. Narežemo jih na koščke in stresemo v mešalnik skupaj s pomarančno lupinico in oljem. Meljemo jih od 5 do 6 minut, dokler ne postanejo kremasti.Skrivnost popolne korenčkove torte je v tem, da dobimo gladko kremo iz surovega korenja brez drobnih koščkov!V korenčkovo maso dodamo jajca in še nekaj sekund mešamo z mešalnikom. V posebni skledi zmešamo moko, škrob, sladkor, ščepec soli in presejan pecilni prašek. Zmes za korenčkovo kremo vlijemo v moko, mešamo z ročno metlico za stepanje nekaj sekund, dokler ne dobimo enotne mase.Zmes vlijemo v temeljito namaščen in pomokan model s premerom 22cm, s katerega smo stresli odvečno moko. Pečemo v pečici, segreti na 175 stopinj, od 40 do 50 minut, odvisno od pečice. Preverite z zobotrebcem, ki mora biti čist, ko ga izvlečete. Torto vzamemo iz pečice in počakamo 15 minut, da se ohladi, nato jo vzamemo iz modela in potresemo s sladkorjem v prahu. Torto lahko tudi prelijemo s sladkorno glazuro in potresemo z orehiVeliko krasnih receptov najdete v knjigi na: https://zalozba.kmeckiglas.com/slastno-iz-korenin/https://zalozba.kmeckiglas.com/slastno-iz-korenin/

Fri, 22. Sep 2023 at 14:50

671 ogledov

Korenčkovi rezanci s pomarančnim prelivom
Sestavine (za 2 osebi): 500 g korenčka, 3 žlice orehovega olja, 2 žlici limonovega soka, 4 žlice pomarančnega soka, 2 žlici cvetličnega medu, ½ lončka semen granatnega jabolka, nekaj lističev pehtrana, ½ lončka indijskih oreščkov, solV ponvici brez maščobe pražimo indijske oreščke 2 minuti, da zadišijo. Med praženjem jih večkrat premešamo. Odstavimo jih in prihranimo za pozneje. Mlad korenček ostrgamo, starejšega pa olupimo z lupilnikom. S spiralnim rezalnikom narežemo korenčkove rezance.Pripravimo še preliv: V steklen kozarec nalijemo orehovo olje ter sveže stisnjen in precejen limonov in pomarančni sok. Kozarec zapremo s pokrovčkom ter ga dobro pretresemo. Kozarec odpremo, dodamo še cvetlični med in posolimo, znova zapremo in pretresemo. Preliv polijemo po korenčkovih rezancih in jih dobro premešamo.Posodo pokrijemo s prosojno živilsko folijo in počakamo 10 minut, da se korenčkovi rezanci navzamejo okusa preliva. Korenčkove rezance razdelimo po posodah, potresemo s semeni granatnega jabolka, praženimi indijskimi oreščki in sesekljanim pehtranom.Veliko odličnih receptov boste našli v knjigi na: https://zalozba.kmeckiglas.com/slastno-iz-korenin/

Tue, 19. Sep 2023 at 13:51

735 ogledov

Hrustljavi korenčkov in bučni "čips"
Korenčkov čipsSestavine: lepi, okusni korenčki, sončnično olje, solPriprava korenčkovega čipsa je zelo preprosta. Korenčkom najprej odstranimo konce in jih previdno ostrgamo. Dobro jih operemo in osušimo. Z lupilnikom za zelenjavo jih narežemo na zelo tanke rezine. V ponvi segrejemo veliko olja, dokler ne doseže temperature 170 stopinj.V vroče olje damo nekaj rezin korenčka naenkrat, jih nekaj minut cvremo in pri tem obračamo z vilicami, dokler ne postanejo hrustljave in zlato zapečene. Odcedimo jih na rešetki in nato na papirnatih brisačah, tako se bo maščoba temeljiteje odcedila. Korenčkov čips posolimo in ponudimo takoj.Bučni čips z rožmarinomSestavine: 500 g rumene buče (olupljene in brez semen), 2 vejici rožmarina, ekstra deviško oljčno, solBuči odstranimo lupino in semenje in jo narežemo na večje krhlje. Uporabimo lupilec zelenjave ali zelo oster nož, z njim narežemo bučo na 2 do 3 mm debele lističe.Razporedimo jih po pekaču, obloženem s papirjem za peko. Posolimo jih in s čopičem enega za drugim namažemo z oljčnim oljem. Potresemo s sveže mletim rožmarinom. Bučni čips pečemo v pečici, ogreti na 180 stopinj, približno 25 minut.Bučni čips lahko hranite pri sobni temperaturi en dan.
Teme
BezgovaMarmelada SvetlečeBezgoveJagode GozdnaJasa DomačiBezgovGrm CvetelSpomladi ČudovitoDišal Biolimona Zamrzovalnik SteriliziraniKozarčki TemniProstor domačemarmelkade domačamarmeladabezeg bezegrecepti bezgovejagoderecepti

Prijatelji

Klavdija Hiti

NAJBOLJ OBISKANO

Marmelada iz bezgovih jagod