Jedi z rižem

22 februarja, 2024
0
0

Riž je premalo cenjeno živilo, saj še vedno menimo, da sta okusna le rižota z grahom in korenčkom ter rižev narastek. Toda iz riža je mogoče pripraviti celo mavrico različnih jedi. Nekaj zamisli smo izbrali iz knjige Jedi z rižem, v kateri Mojca Koman ponuja kar 65 nadvse zanimivih receptov, ki vas ne bodo razočarali.

Riževa francoska solata

POTREBUJEMO: ¼ večjega gomolja zelene, večji rumeni korenček, večji rdeči korenček, pol skodelice riža (dolgozrnatega), 100 g graha (zamrznjenega ali svežega), 70 g majoneze, 5–7 kislih kumaric, ½dl kisa od kislih kumaric, sol in poper

Riževa francoska solata
Riževa francoska solata

V lonec nalijemo 2 kozarca vode. Korenček in zeleno narežemo na manjše kocke.

Ko voda v loncu zavre, jo osolimo z žličko soli in v krop stresemo narezano zelenjavo in grah. Pokrijemo. Ko voda znova zavre, lonec odkrijemo in kuhamo še 2 minuti, da se zelenjava zmehča, a ostane hrustljava. Zelenjavo s penovko poberemo iz vode, preložimo v skledo in pustimo, da se ohladi.

Riž oplaknemo na cedilu. V lonec nalijemo kozarec vode in znova zavremo. V krop stresemo riž, počakamo, da znova zavre, nato ogenj zmanjšamo in lonec z rižem pokrijemo. Kuha naj se 10 minut ali glede na navodila na embalaži, nato ga odcedimo in ohladimo.

Medtem narežemo kisle kumarice na manjše kocke.

Posebej v skledici pripravimo preliv iz majoneze, kisa, krepkega ščepca soli in mletega popra.
Ohlajeno zelenjavo in ohlajen riž pomešamo v skledi, dodamo kisle kumarice in prelijemo s prelivom. Dobro premešamo in po potrebi dosolimo in popopramo.

Sirovi arancini

POTREBUJEMO: 160 g riža za rižoto (ali okroglozrnatega riža), pol žličke soli, 60 g parmezana, 60 g poltrdega sira (npr. edamec), maščobo za cvrenje, 3 jajca, 2–3 žlice moke, vsaj 5 žlic drobtin

Sirovi arancini
Sirovi arancini

Najprej skuhamo riž v manjši količini slane vode, še bolje pa jušne osnove, ki jo sproti po potrebi dolivamo, da riž vpije vso tekočino. Kuhan riž naj se na pol ohladi, nato vanj vmešamo eno jajce.
Sir naribamo in ga vmešamo v mlačen riž. Dobro premešamo in pustimo, da se povsem ohladi.

Pripravimo si tri posodice: v prvo natresemo moko, v naslednjo drobtine in v tretji razžvrkljamo jajci s soljo.

Iz hladne riževe zmesi oblikujemo od 10 do 12 kroglic v velikosti žogice za namizni tenis. Vsako previdno povaljamo najprej v moki, nato v jajcu in nazadnje v drobtinah. Kroglice polagamo na pladenj, nato ga postavimo v hladilnik za vsaj 15 minut.

Medtem segrejemo maščobo za cvrenje. Ohlajene panirane kroglice ocvremo v vročem olju do privlačne rjave barve. Ocvrte odcedimo na mrežici ali na kuhinjski brisački. Ponudimo vroče, pravkar ocvrte. Takšne so za prste oblizniti.

Omurice – omleta, polnjena z rižem

Naj vas tuje ime ne odvrne, da bi poskusili te nadvse okusne omlete, polnjene z rižem basmati in gobami.

POTREBUJEMO: ¼ kg gob (svežih ali zamrznjenih), 1 čebulo, 150 g riža basmati, 1 žlico paradižnikove mezge, olje ali maslo, sol, 8 jajc, kečap

Omurice
Omurice

Riž oplaknemo na cedilu in skuhamo po navodilih na embalaži. Kuhan riž odcedimo in prihranimo.

Gobice in čebulo narežemo. V globoki ponvi segrejemo maščobo, vanjo stresemo čebulo in jo pražimo 2 minuti. Dodamo narezane gobe in pražimo še 2 minuti.

Zdaj vmešamo kuhan riž, paradižnikovo mezgo, posolimo in dobro premešamo. Odstavimo, preložimo v posodo in prihranimo. Riž razdelimo na 4 enake dele.

V skledici razžvrkljamo 2 jajci, ki bosta zadoščali za eno omleto (za eno osebo).

V ponev nalijemo olje in počasi segrevamo. Vanjo vlijemo razžvrkljani jajci, da se razlijeta po ponvi. Ko je spodnja stran že zakrknila, na zgornji pa je še malce tekoča, položimo pa sredini celotne dolžine omlete četrtino riževega nadeva. Rižev nadev naj sega skoraj od zgornjega do spodnjega roba omlete. Z lopatico privzdignemo omleto brez nadeva in jo zapognemo čez nadev. Enako storimo tudi z drugo stranjo omlete, kjer ni nadeva. Oba zavihka narahlo pritisnemo, da se sprimeta z nadevom. Počakamo še minuto, nato omorice previdno zvrnemo na krožnik, da je stik jajčne omlete spodaj.

Enako naredimo še 3 omlete, vsakokrat iz 2 jajc, da porabimo vsa jajca in ves nadev. Ponudimo s kečapom.

Rižev narastek s karamelo

POTREBUJEMO: za narastek: 1 l mleka, 50 g masla, 1 žličko soli, ¼kg okroglozrnatega belega riža, 4 jajca, 40 g sladkorja; za omako: 170 g masla, 300 g sladkorja, 2 žlici vode, 1 žličko vaniljevega izvlečka ali 2 zavojčka vaniljevega sladkorja, 400 g zgoščenega mleka (kondenzirano mleko v pločevinki)

Rižev narastek s karamelo
Rižev narastek s karamelo

V visok lonec nalijemo mleko, ga posolimo, dodamo maslo in zavremo. Ogenj povsem zmanjšamo in v mleko zakuhamo riž. Ogenj povečamo, počakamo, da mleko znova zavre, nato nad šibkim ognjem previdno kuhamo še 15 do 20 minut. Občasno premešamo.

Pripravimo tortni model, ga namastimo z maslom ali prekrijemo s papirjem za peko.

Kuhan riž odstavimo in ga pustimo nekaj minut ohlajati, da postane topel. Pečico vklopimo na 180 stopinj.
Jajca ločimo na rumenjake in beljake. Rumenjake s sladkorjem penasto stepemo, beljake pa stepemo v čvrst sneg.

H kuhanemu rižu vmešamo stepene sladke rumenjake, nato narahlo še beljakov sneg. Zmes preložimo v tortni model, po vrhu ga z žlico pogladimo od sredine proti robu, da bo pečen narastek lepo raven, nato model potisnemo v segreto pečico. Pečemo od 40 do 50 minut.

Vmes pripravimo karamelno omako: V kozici segrevamo maslo, sladkor in vodo nad šibkim ognjem in nenehno mešamo. Ko se maslo stopi, postopno povečujemo plamen do vrenja in kuhamo še 5 minut, da se raztopi tudi sladkor. Nato kozico odstavimo, vmešamo vaniljev sladkor ali izvleček in zgoščeno mleko.
Pečen narastek vzamemo iz pečice in pustimo v modelu vsaj še 5 minut. Nato odstranimo obod modela in narastek narežemo na tortne rezine. Še tople ponudimo s karamelno omako.

Zgoščeno (kondenzirano) mleko lahko nadomestimo s sladko smetano. Za enak rezultat bo potrebno le nekaj minut več kuhanja.