Tue, 12. Jan 2021 at 18:00
175 ogledov
Januarska kuhinja: kuhamo iz domačih zalog
V poprazničnih dneh dobro pregledamo shrambo in vsaj nekaj časa kuhamo preprosteje in iz domačih zalog. Januar je pač gospodaren mesec, v katerem se kuha enostavno, pa vseeno dobro.
Ribollita
Sestavine: 250 g belega fižola, 1 srednje velika čebula, 2 korenčka, 1 steblo zelene, 1 steblo pora, 250 g črnega ohrovta, 250 g zelja, 200 g blitve, 2 paradižnika, 2 stroka česna, 1 srednje velik krompir, oljčno olje, sol in poper, 250 g hrustljavega belega kruha, parmezan
Fižol čez noč namočimo in ga naslednji dan skuhamo v osoljeni vodi. Zelenjavo očistimo in narežemo na manjše kose. V večji posodi na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulo, zeleno in korenček ter dodamo nekaj žlic vode. Ko se zelena in korenček zmehčata, dodamo preostalo zelenjavo in še malo vode, v kateri smo skuhali fižol. Vse skupaj kuhamo približno 10 minut. Polovico fižola pretlačimo in ga dodamo juhi skupaj s celim fižolom in začimbami ter kuhamo še približno pol ure. Na dno posode, v kateri bomo postregli juho, položimo hrustljav, ne povsem svež kruh in ga pokapamo z oljčnim oljem. Čez kruh prelijemo juho in jo ponudimo. Na koncu juho potresemo z ostružki parmezana in popopramo. Večkrat jo pogrejemo, boljša bo.
Krompirjeva solata s sardinami
Sestavine: 800 g krompirja, 2 pločevinki sardin v olju, 100 g paradižnika, 80 g stebelne zelene, sesekljan česen in peteršilj, limonov sok, sol, mleti poper
Krompir skuhamo in olupljenega ohladimo. Narežemo ga na lističe in zmešamo s sardinami v olju, sesekljanim česnom in peteršiljem, na kocke narezanim paradižnikom in na kolobarje narezano stebelno zeleno. Vse skupaj pokapamo z limonovim sokom, posolimo, popopramo, narahlo premešamo in ponudimo.
Svedrčki z omako iz šunke
Sestavine: 400 g svedrčkov 100 g kuhane šunke brez maščobnega roba, 4 šalotke, 1 strok česna, 2 žlici masla, 1/8 l vroče mesne juhe, 200 g kisle smetane, 2 žlički soli, rumenjak, šopek drobnjaka
Šunko narežemo na ozke trakove. Šalotke in česen olupimo in zelo drobno sesekljamo. Maslo razpustimo. Na njem popečemo česen in šalotko, da postekleni, potem dodamo šunko. Prilijemo mesno juho in vse skupaj zavremo. Skuhamo svedrčke, vendar ne premehko. Primešamo smetano in pustimo, da omaka, medtem ko se kuhajo svedrčki, malo povre. Rumenjak razžvrkljamo z 2 žlicama vroče omake in z njo zgostimo omako – ta zdaj ne sme več vreti. Drobnjak operemo, ga osušimo in drobno narežemo. Svedrčke odcedimo, jih v ogreti skledi zmešamo z omako in jed potresemo z drobnjakom. Poleg ponudimo zeleno solato.
Tue, 12. Jan 2021 at 17:47
135 ogledov
Zimske marmelade iz citrusov
Če želite popestriti svojo zbirko marmelad, lahko tudi v tem času, ko je v trgovinah na voljo veliko pomaranč, limon in drugih citrusov, vkuhamo nekaj okusnih shrankov. Seveda pa mora biti lupina neobdelana, saj jo bomo uporabili pri pripravi marmelade.
Pomarančna marmelada
Sestavine: 2 kg velikih sočnih biopomaranč, sladkor (na 1 kg pomaranč odmerimo 500 g sladkorja), 2 paličici cimeta
Pomaranče temeljito operemo pod vročo vodo in jim s tankim nožem ali lupilnikom olupimo samo tanko oranžno lupinico, belo pustimo. Pomarančne olupke prihranimo, uporabili jih bomo pozneje. Potem olupimo še belo lupinico, pomarančam odstranimo pečke in krhlje narežemo na kocke. Koščke pomaranč stehtamo, pri pripravi po tem receptu so na primer tehtale 1800 g (preostalo je bil odpadek), zato smo odmerili 900 g sladkorja. Pomarančne koščke krhljev stresemo v večjo posodo za kuhanje, jim dodamo sladkor in vse skupaj premešamo. Pustimo, da stoji in se izloči sok. Pomarančno lupinico narežemo na tanke rezance.
Potem pretresemo pomaranče s sladkorjem v posodo za kuhanje, dodamo 2 koščka cimeta in postavimo na ogenj. Dobro premešamo in kuhamo 45 minut na srednje močnem ognju. Občasno premešamo.
Pristavimo dve manjši posodi z vodo: ko zavre voda v prvi, stresemo vanjo narezano pomarančno lupinico za 2 minuti, potem lupinico s penovko prenesemo v drugo posodo z vrelo vodo za 3 minute. Tako lupinica ne bo grenka, ko jo bomo dodali k pomarančnim koščkom.
Potem lupinico dodamo v marmelado. Zadnjih 10 do 15 minut kuhanja marmelado pogosto preverjamo in jo mešamo, da se ne bi prijela dna. Tudi če je proti koncu kuhanja videti precej tekoča, je to povsem v redu. Zgostila se bo med hlajenjem. Ko je marmelada kuhana, vzamemo iz nje cimetovi paličici, jo napolnimo v ogrete kozarce in jih takoj zapremo.
Pomarančna marmelada z ingverjem
Sestavine: 3 velike biopomaranče, 1 biolimona, 1 skodelica vode, 400 g sladkorja, 100 g ingverjeve korenine
Ingverjevo korenino, limono in pomaranče temeljito operemo. Ingverjevo korenino olupimo. Pomaranče tanko olupimo in odstranimo belo lupino, ki greni. Pomarančno meso narežemo na koščke, na drobno narežemo pomarančno lupinico. Enako naredimo z limono: olupimo jo, odstranimo belo kožico in meso narežemo na koščke. Pečke odstranimo in jih shranimo v vrečko. Meso sadežev in lupino zmeljemo v blenderju, tako bo marmelada enotna, lahko pa ne zmeljemo, ampak jo vkuhavamo v koščkih in olupkih.
V lonec vlijemo vodo, v plasteh dodamo sestavine in jih potresemo s sladkorjem in dodamo vrečko s pečkami. Kuhamo na šibkem ognju, dokler se marmelada ne zgosti. Proti koncu dodamo nastrgan sveži ingver in vzamemo iz marmelade vrečko s pečkami. Vročo marmelado napolnimo v ogrete lončke in jih zapremo.
Limonova marmelada
Sestavine: 1 kg neškropljenih limon, 700 g sladkorja, 1 dl vode
Neškropljene limone temeljito umijemo, jim z lupilnikom odstranimo lupino in jo narežemo na tanke rezance. Limonam odstranimo tudi belo lupino in pečke. Oboje zavežemo v krpico iz gaze in jo tesno zavežemo. Limonovo meso gladko zmeljemo v multipraltiku.
V posodo za kuhanje damo limonovo kašo, vodo in vrečko z limonovo lupinico in pečkami ter zavremo. Med mešanjem kuhamo 5 minut, nato vrečko odstranimo, dodamo sladkor, premešamo, da se raztopi, in znova zavremo. Dodamo na rezance narezano limonovo lupinico. Kuhamo približno eno uro oziroma toliko časa, da se primerno zgosti.
Želiranje preverimo na krožniku ohlajenem v zamrzovalniku. Na krožnik damo žličko marmelade. Ko povlečemo s prstom skoznjo, se vmes naredi prazen prostor. To pomeni, da je marmelada pripravljena, da jo napolnimo v kozarčke.
Marmelado vlijemo v ogrete čiste kozarčke in jih zapremo.
Recepte za sladke in slane marmelade, džeme, želeje in sadje v rumu najdete v knjigi na:https://zalozba.kmeckiglas.com/kulinarika/marmelade-zeleji-in-sadje-v-alkoholu
Sun, 10. Jan 2021 at 20:49
126 ogledov
Vroča čokolada z začimbami
Tile recepti so namenjeni vsem, ki si znate narediti dan prijeten, si kdaj pa kdaj radi vzamete čas za odmor in v njem uživate. K temu sodi tudi skodelica tople čokolade z vsemi dišavnimi in začimbnimi dodatki: vaniljo, cimetom, janežem, medom, poprom, čilijem, rumom. Pripravimo si jo lahko tudi po končanem dnevu, ko se zavijemo v toplo odejo in sedemo k dobri knjigi ali pred televizor in uživamo ob filmu.
Vroča čokolada z rumom
Sestavine (za 4 osebe): 1 l mleka, za 2 noževi konici mletega cimeta, 60 g temne čokolade, 4 zvrhane žličke čokolade v prahu, 1 dl ruma, 250 ml sladke smetane; in še: mleti cimet, kakav
Mleko nalijemo v lonec, počakamo, da zavre, potem pa vanj vmešamo mleti cimet, temno čokolado in čokolado v prahu. Ko se čokoladi raztopita, mleko odstavimo in mu primešamo rum, nato ga vlijemo v skodelice. Sladko smetano stepemo in z njo okrasimo vročo čokolado v skodelicah.
Bela čokolada z vaniljo
Sestavine: 200 g bele čokolade, 8 dl mleka, 1 vaniljev strok ali vaniljeva aroma, 40 g sladkorja
Mleko pogrejemo in tik preden zavre, dodamo nastrgano sredico vaniljevega stroka, naribano belo čokolado in sladkor. Mešamo toliko časa, da se čokolada raztopi. Če se ohladi, jo, preden jo ponudimo, še malo pogrejemo.
Čokolada z začimbami
Sestavine: 150 g temne čokolade, 9 dl mleka, 40 g sladkorja, mleti cimet, mleti ingver, mleti muškatni orešček
Naribano čokolado zmešamo z začimbami, zalijemo z 1 dl vrele vode in dobro premešamo. Zalijemo z vrelim mlekom, še enkrat premešamo in takoj ponudimo.
Čokolada s čilijem
Sestavine: 250 g temne čokolade, 7,5 dl mleka, polovica čilija, 3 žlice cvetličnega medu, 2,5 dl vode, mleti cimet, vaniljev strok, za noževo konico soli
Čiliju odstranimo seme in ga drobno sesekljamo. Čokolado drobno narežemo. Mleko z vaniljevim strokom zavremo in pustimo pokrito 10 minut, da se mleko navzame okusa vanilje. Nato vzamemo strok iz mleka, ga razpolovimo in postrgamo sredico v mleko, dodamo čokolado in mleti cimet. Z metlico mešamo toliko časa, da se čokolada raztopi. Po potrebi nekoliko dogrejemo, primešamo vročo vodo, med, sesekljan čili, sol in ponudimo.
Več receptov za sladice najdete v knjigi na:https://zalozba.kmeckiglas.com/kulinarika/minini-cukri
Sun, 10. Jan 2021 at 20:44
110 ogledov
Čas lahke hrane: jedi iz sladkovodnih rib
Narava ima rada ravnotežje in naše telo prav tako. Zato naj bo zdaj čas lažje hrane, kot je zelenjava, sadje in ribe. Kuhana postrv z jušno zelenjavo je odlična, lahka dietna jed, prav tako smučevi fileji, ki jim dodamo za okus malo slanine.
Višnjevo kuhana postrv z maslom
Sestavine: 1000 g postrvi (4 ribe po 250 g), 120 g jušne zelenjave, povezane z vrvico (stebelna zelena, korenje, rumena koleraba, peteršilj, por), 50 g čebule, česen, poper v zrnju, lovorov list, timijan, 1 dl jabolčnega kisa, sol
V liter in pol hladne vode vložimo šopek jušne zelenjave, stroke česna, čebulo in začimbe, posolimo in počasi zavremo. Vreli juhi dolijemo kis in vstavimo pripravljene postrvi, na zmernem ognju jih kuhamo približno 20 minut. Kuhane preložimo na krožnike in ponudimo z raztopljenim maslom. Sluz na koži dobi višnjevo modro barvo, po kateri je jed dobila ime. Ponudimo s slanim krompirjem in kuhano zelenjavo.
Ribe morajo biti sveže, na koži morajo imeti dovolj sluzi. Pri čiščenju pazimo, da je ne odstranimo. Postrvi, ki smo jim očistili drobovje in škrge, lahko z vrvico povežemo od glave do repa v polkrog.
Pečeni smuč s slanino in jurčki
Sestavine: 800 g smučevih filejev, 500 g jurčkov (lahko zamrznjenih), 80 g dimljene slanine, 100 g sesekljane čebule, 100 g paradižnika, 2 dl belega vina, olje za peko, koruzna moka, sesekljan česen, sesekljan peteršilj, sol, poper
Smuča očistimo, ga filiramo, posolimo in popopramo. Filete pomokamo v koruzni moki in spečemo na vročem olju. Na isti maščobi zlato rumeno popečemo sesekljano čebulo in na rezance narezano slanino. Dodamo sesekljan česen, na tanke lističe narezane jurčke in na kocke narezan olupljen paradižnik. Posolimo, popopramo in zalijemo z belim vinom. Vstavimo opečene filete smuča in pokrite dušimo 5 minut. Jed naložimo na krožnike, potresemo s sesekljanim peteršiljem in ponudimo s krompirjem, rižem ali testeninami.
Več receptov za ribje jedi najdete v knjigi na: https://zalozba.kmeckiglas.com/kulinarika/Ribe-morski-cudezi
Wed, 30. Dec 2020 at 15:07
224 ogledov
Slano pecivo h kozarcu vina
Zakaj neki ne bi pekli slanega peciva doma? Zato ker je veliko boljše kot kupljeno pa tudi mnogo bolj zdravo, saj v njem ni ojačevalcev okusa in drugih dodatkov. Verjemite, da boste imeli z njim veliko veselja, saj je odličen dodatek h kozarcu vina.
Mešani pisani hrustavci
Sestavine: 300 g pšenične moke, 10 g kvasa, 180 ml mlačne vode, 1 žlici mleka, 1 žlica oljčnega olja, 1 čajna žlička soli; za posip: kumina, janeževa semena, mak, sezam, morska sol
Mleko in vodo prelijemo v skledo, vanjo nadrobimo kvas in zmešamo z metlico. Dodamo moko, olje in sol, in v 10 minutah ugnetemo voljno testo. Testo preložimo v pomokano skledo, ga pokrijemo z vlažno krpo in pustimo vzhajati 40 minut.
Testo znova pregnetemo. Na pomokani delovni površini ga razvaljamo na 3 mm debeline. Iz dela testa s kolescem za testo izrežemo ozke, približno 12 cm dolge trakove. Preostalo testo razrežemo na majhne pravokotnike, ki jih večkrat prebodemo z vilicami.
Nekaj trakov oblikujemo v preste, druge pa obdržimo. Prestice, palčke in krekerje položimo na pekač, prekrit s papirjem za peko, in jih poškropimo z vodo. Po okusu jih posujemo z začimbami: na primer prestice s soljo, palčke s sezamom ali kumino, krekerje z janežem ali makom. Pecivo v približno 5 minutah hrustljavo zapečemo v pečici s kroženjem zraka, segreti na 220 stopinj.
Zvite sirove paličice
Sestavine (za 15 paličic): 3 plošče zamrznjenega listnatega testa, 1 jajce, 50 g naribanega ementalerja, ½ žličke soli, ¼ žličke popra
Plošče listnatega testa položimo drugo poleg druge na desko in jih pri sobni temperaturi tajamo 20 do 30 minut. Razžvrkljamo jajce. Eno testeno ploščo debelo namažemo z rumenjakom, nato posujemo po njej polovico sira, soli in popra. Tudi drugo ploščo namažemo z jajcem in jo s pomazano plastjo položimo na prvo ploščo. Tudi drugo ploščo po vrhu namažemo z jajcem, potresemo po njej preostali sir, sol in poper. Nato namažemo z jajcem še tretjo ploščo in jo z namazano stranjo položimo na drugo. Plošče testa rahlo stisnemo in jih razvaljamo v pravokotnik, velik 10 x 20 cm. Iz testa izrežemo 15 trakov, dolgih po 10 cm, in jih malo zvijemo.
Pekač oplaknemo z mrzlo vodo, razvrstimo po njem sirove paličice in jih po vrhu – ne ob straneh, kjer smo jih rezali – premažemo s preostalim jajcem. Paličice pustimo 15 minut počivati. Pečico segrejemo na 200 stopinj. Paličice pečemo na srednji višini 15 minut in ponudimo še vroče.
Več receptov najdete v knjigi na:https://zalozba.kmeckiglas.com/kulinarika/pikantno-pecivo
Wed, 30. Dec 2020 at 10:43
212 ogledov
Sladica v kozarcih: krema zabajone s kardamomom in kavo
Za silvestrovo lahko pripravimo lažjo sladico: krema s toplim okusom kardamoma in kave je lahko samostojna sladica v kozarcih, ki jo ponudimo na mizi skupaj z drugimi slaščicami ali pa jo dodamo ob koncu večerje. Zanjo potrebujemo: 8 rumenjakov, 50 g rjavega sladkorja, 1/2 kavne žličke kardamoma, 100 ml močne kave, 50 ml kavnega likerja (kahlua), nekaj kavnih zrn, sladko smetano.
Rumenjake, sladkor in kardamom stepamo, da dobimo rahlo penasto maso. Dodamo kavo in liker ter med stepanjem kuhamo na sopari 10 minut. Ko postane masa gosto penasta in poveča volumen, odstavimo in napolnimo v izbrane kozarčke. Okrasimo s stepeno sladko smetano in zdrobljenimi kavnimi zrni. Lahko postrežemo toplo.
Recepte za razne slaščice najdete v knjigi: https://zalozba.kmeckiglas.com/kulinarika/sladice-alenke-kodele